ProČas 62

30.6.2021

Vážený a milý Promačtenáři,

úspěšně jsme oslavili dvoj-svátek Petrů a Pavlů, přičemž Petrové mají tak trochu navíc, a to nám předznamenává, že nám nastal čas dovolených, volna, relaxu, bilancování prvního kalendářního a druhého školního pololetí, stejně jako významných tenisových a cyklistických tradičních zápolení, kupodivu v tradičních časech, na což jsme za poslední měsíce nebyli příliš zvyklí, a my se můžeme s radostí přidat s naším-vaším tradičním a v pravidelném čase vycházejícím čtvrtletníkem ProČas®.

Petrové v českých zemích se obecně vyjímají tím, že mají svátky v roce dvakrát – 22. února a pak s Pavlem každý 29. červen, ale historie jim přála ještě více – v 50. a 60. letech se Petr objevil v kalendáři také u datumu 19. října, jako pozůstatek katolického svátku Petra z Alkantary. Jak bylo psáno v minulém čísle čtvrtletníku, v dávné historii existovala pouze jména, nikoliv příjmení, nebo alespoň ne v takové podobě, jak jsme zvyklí, a proto svátky jmen měly „navrch“ před příjmeními. A tady je původ oněch vícenásobných jmenin v roce, přičemž vše vychází z náboženských svátků. Takže sladké tajemství – nebýt systematické novodobé „revize“, mohl dle výčtu všech náboženských kalendárií slavit Petr svůj svátek až 12 za rok! A to už se vyplatí…

Ale ať jste Petr nebo Pavel, tedy máte jakékoliv jméno, slavte klidně každý den, ta radost za to stojí. Přejeme vše NEJ všem a tímto každému z vás posíláme dárek v podobě před-prázdninového vydání bulletinu ProČas. Krásné prázdniny a vydařené dovolené!